Föreningen Jaktkritikerna har överklagat länsstyrelsens beslut och yrkat att tillstånd inte ska ges. Arkivbild.
Föreningen Jaktkritikerna har överklagat länsstyrelsens beslut och yrkat att tillstånd inte ska ges. Arkivbild.

Jaktkritiker får avslag om säljakt

Skyddsjakt på 170 sälar i Västra Götaland

2017-08-31 Föreningen Jaktkritikerna får inget gehör på sina överklaganden när det gäller den beslutade skyddsjakten på knubbsäl i flera Natura 2000-områden i Bohuslänstrakterna. Mark- och miljödomstolen ser nämligen inga skäl att ändra besluten.

Naturvårdsverket beslutade den 4 april 2017 om att tillåta skyddsjakt på knubbsäl med 170 stycken i Västra Götalands län med vissa närmare i beslutet angivna förutsättningar.  Orsaken är bland annat att sälarna förstör fiskeredskapen för yrkesfiskarna.

Läs mer i papperstidningen eller gå in och teckna en prenumeration och få den digitala tidningen på köpet på: https://www.lysekilsposten.se/prenumeration/
Det går även att köpa digitala lösnummer på: https://lysekilsposten.buyandread.com/wl/index.htm

Publicerad: Uppdaterad:
Nyhetsarkiv