Nielsen och Karlsson gör comeback i LHV

Första nyförvärven in – vem som tränar Viking till hösten är inte beslutat: ”Antagligen kör vi på”

2016-05-14 Viking har gjort klart med sina första nyförvärv.
Laget har förstärkt med två återvändare, Victor Karlsson och Calle Nielsen.
– Känns bra att komma hem igen, kommenterar Calle Nielsen.

Calle Nielsen, 20, lämnade Viking 2012 för spel i Moras J18-lag. Han har även spelat i Borås J20 och senast i Troja/Ljungby J20.

Hur har tiden ifrån Lysekil varit?

– Det har varit en riktigt bra tid och jag har levt pojkdrömmen. Nu, när det är dags att gå upp på seniornivå, kände jag att jag ville jobba istället och då var Viking det bästa alternativet. Det spelar såklart också in att jag kommer närmare familjen och kompisarna igen, säger Calle Nielsen.

25-årige Victor Karlsson lämnade Viking 2013 och har gjort tre säsonger i seriekonkurrenten Uddevalla HC. Vikings spelande tränare Marcus ”Micro” Johansson är nöjd med klubbens nyförvärv.

– Vi är supernöjda med att få hem Calle och Victor, det är två bra gubbar. Calle är en bra förstärkning på försvarssidan, det kryllar inte av spelande backar i vårt lag. Victor har en otroligt bra fysik och jävlar anamma. Han slutar aldrig åka skridskor och får du han efter dig ger han sig aldrig, säger ”Micro”…

Läs mer i papperstidningen eller på buyandread.

https://www.buyandread.com/next/pub.htm?pub=lysekilsposten

Publicerad: Uppdaterad:
Annons
Nyhetsarkiv