Jimmy Sjölin och Thomas Jarnedal har haft ansvaret för årets kull av nya och nygamla hockeyspelare födda 08-10. Det har i Lysekil varit ett snitt mellan 15 och 20 spelare i Tre Kronors hockeyskola, arrangerad av Viking. Här är killarna samlade efter sista passet för säsongen som bestod av match mot A-laget, representerade av Dennis Andersson, Lucas Torp och målvakten Simon Pettersson. Foto: Privat

Vikings yngsta mot klubbens äldsta

A-lagskillarna fick det tufft när Tre Kronors hockeyskola hade avslutning

2016-03-24 Lysekils hockey Vikings yngsta hockeyspelare har haft avslutning.
I säsongens sista framträdande på isen blev det match mot A-laget.
Efter en spännande match, där A-laget planenligt tog ledningen, så föll ”gamlingarna” igenom ganska rejält. Det unga gardet kunde efter tappert kämpande vända och kamma hem en storseger med hela 11-4.

Från A-lagets sida var man tämligen segersäkra inför det prestigefyllda mötet. Klubbens yngsta mot klubbens äldsta. Men Dennis Andersson, Lucas Torp och målvakten Simon Pettersson fick känna av att ynglingarna, som många just nu har klarat av sin första hela ishockeysäsong, tagit stora steg.

Orken tröt så småningom för A-laget, trots den fina starten. Hockeyskolans lirare malde ner motståndet och det var…

Läs mer i papperstidningen eller på buyandread.

https://www.buyandread.com/next/pub.htm?pub=lysekilsposten

Publicerad: Uppdaterad:
Annons
Nyhetsarkiv