Viking har ett helt nytt lag på pappret – och nu också en helt ny tränare med meriter från såväl Modo som Rögle. Tommy Själin har haft uppehåll från hockeyn under några år, men nu låg det rätt till i tiden att ta sig ann ett nytt lag. Tidigare har han bland annat tränat Kristianstad, Uddevalla, Trollhättan och Vänersborg. Att det blev Lysekil kom inte som någon chock.
– Jag bor i Uddevalla och har en son som spelar i Lysekil. Dessutom är det rätt så mysigt där, konstaterar han.
En del nyförvärv har det också blivit i laget, något som Lysekilsposten tidigare berättat, bland annat två kanadensare och även 21-åriga Simon Olsson från Mora. Enligt Tommy Själin ser truppen bra ut.
– Lysekil har många unga och lovande spelare. Därför känns detta väldigt kul och motiverande.
Läs hela texten i papperstidningen.
Du vet väl att du kan gå in och teckna en prenumeration och få den digitala tidningen på köpet: https://www.lysekilsposten.se/prenumeration/
Det går även att köpa digitala lösnummer på: https://lysekilsposten.buyandread.com/wl/index.htm






