Derek och Mona-Lisa Illingsworth framför av de de Rolls- Royce som paret äger. Paret är sommarboende på Torreby utanför Munkedal.

Rolls Royce-klubb möttes på Vann

En av bilarna har ägts av Winston Churchill

2016-08-16 De som körde på vägarna mot Vann kunde på lördagen notera en fin parad av Rolls Royce och Bentley.
Tjugotalet bilar, byggda från 1929 och framåt i tiden, deltog i Irish Flying Rally som hade Vann som bas.
Den verkliga rariteten var en Rolls Royce, byggd 1929.

När gästerna kom till Vann möttes de av en hisnande vacker natur mot fjorden. Den här helgen fick naturintresset vika lite för de parkerade bilarna som tillhörde den svenska sektionen av The Rolls-Royce Enthusiasts Club.

Klubben bildades 1957 för ägare av Rolls-Royce från 1904 tills idag, med i klubben finns också Bentley, bilar som byggdes i Derby och Crewe efter Rolls-Royce 1931 tog över produktionen.

300 medlemmar i Sverige

– I Sverige är vi 300 medlemmar, berättar…

Terje W Fredh

Läs mer i papperstidningen eller på buyandread.
https://www.buyandread.com/next/pub.htm?pub=lysekilsposten

 

Publicerad: Uppdaterad:
Annons
Nyhetsarkiv