Över 100 deltagare i ungdomstävling i bordtennis

2021-10-29 På lördagen 23/10 var det dags för säsongens första deltävling i BD touren som är en breddtävling för ungdomar i bordtennis. Intresset var stort inför tävlingen då det nu är 19 månader sedan det  anordnats någon tävling då alla tävlingarna förra säsongen blev inställda pga pandemin.

Lördagens tävling arrangerades i Hamburgsunds Idrottshall av Kvillebyns SK och till tävlingen hade det anmälts drygt 100 deltagare från 13 föreningar i Bohuslän-Dal. Tävlingen är en breddtävling för ungdomar upp till 17 år, där deltagarna indelas i divisioner efter spelstyrka oavsett  ålder och kön. Eftersom det är så länge sedan det anordnades någon tävling så var det denna gång ovanligt många som nu gjorde sin tävlingsdebut och det var många pirriga matcher på de sexton borden och först efter nio timmars spel kunde tävlingsledningen förrätta sista prisutdelningen.

Trollhättan, Fisklir och Ed fick vardera två gruppsegrar, medan Vänersborg, Kvillebyn och Svanesund tog de övriga. Nu får ungdomarna ladda för nästa tävling som spelas i Svanesunds Idrottshall den 4 december med Varekils IF som arrangör.

 

Resultat BD-touren 2021-10-23, arrangör Kvillebyn SK

 

Div 1

1. Alfons Jonsson Vänersborgs BTK
2. Jesper Myrström Uddevalla BTK
3. Martin Gardshol Stenungsunds BTF
4. Hugo Yndeheim Uddevalla BTK
5. Hannes Kristiansson Trollhättans BTK
6. Lucas Stårbeck Munkedals BTK
7. Kevin Wang Dals BTK
8. Simon Vingren Munkedals BTK
9. Erik Johansson Munkedals BTK
10. Lisa Karlsson BTK Dalen
11. John Karlsson Kvillebyns SK
Div 6

1. Alfred Arvidsson Eds FF
2. Linus Bäckström Eds FF
3. Hugo Larsson RK Fisklir
4. Martina Gustafsson Varekils IF
5. Sander Andersson Eds FF
6. Arvid Silverfjäll Skärhamns BTK
7. Felix Rasmusson Vänersborgs BTK
8. Teodor Gottberg Kvillebyns SK
9. Alvin Hedgren Munkedals BTK
Div 2

1. Linus Pålsson Trollhättans BTK
2. Kasper Söreklint Munkedals BTK
3. Johan Martinsson RK Fisklir
4. Kevin Kristensson Skärhamns BTK
5. Erik Jarenfors Kvillebyns SK
6. Simon Hedin Kvillebyns SK
7. Hannes Magnusson Eds FF
8. Albert Fredriksson Dals BTK
9. John Koskinen BTK Dalen
10.Oskar Johannesson Eds FF
Div 7

1. Adrian Gröndal RK Fisklir
2. Linus Töppner Skärhamns BTK
3. Oliver Kristensson Skärhamns BTK
4. Alex Olsson Varekils IF
5. Felix Hilmersson Varekils IF
6. Oliver Åberg Uddevalla BTK
7. Jakob Tärk Uddevalla BTK
8. Erik Agertoft Kvillebyns SK
9. Ilja Mörholm Kvillebyns SK
10. Mira Johansson RK Fisklir  :
11.Edvard Spangenberg Varekils IF
Div 3

1. Arvid Lorentzon Trollhättans BTK
2. Max Kristiansson Uddevalla BTK
3. Adam Hedin Kvillebyns SK
4. Melker Kleén RK Fisklir
5. Lucas Johansson Dals BTK
6. Arvid Melin Eds FF
7. Selma Johansson RK Fisklir
8. Daniel Johansson Munkedals BTK
9. Elliot Dunhell Vänersborgs BTK
10. Elias Mårtensson Dals BTK
11.Eddie Edenö Vänersborgs BTK
Div 8

1. Melina Mangard Kvillebyns SK
2. Edvard Olsson Varekils IF
3. Hannes Kjerrström Uddevalla BTK
4. Fabian Toledo Uddevalla BTK
5. Philip Persson Varekils IF
6. Elias Bäckström Eds FF
7. Linus Land Uddevalla BTK
8. Theo Tejder Skärhamns BTK
9. Franek Piekus Eds FF
10. Alwin Pålsson Kvillebyns SK
Div 4

Eskil Christborn RK Fisklir
Leo Andersson Uddevalla BTK
Alva Olsson Eds FF
Kevin Jacobsson Uddevalla BTK
Aleksander Hansen Munkedals BTK
Algot Stafner Munkedals BTK
Gustav Ekebrån Uddevalla BTK
Gustav Carlsson Munkedals BTK
Hampus Blom Kvillebyns SK
Thea Persson BTK Dalen
Victor Åkerberg Kvillebyns SK
Div 9

1. Ville Holmström Eds FF
2. Gabriel Nyström Eds FF
3. William Johansson Eds FF
4. Albin Larsson Kvillebyns SK
5. Josef Olsson Uddevalla BTK
6. Nils Melin Eds FF
7. Felix Ciparsson Eds FF
8. Alfred Johannesson Eds FF
9. Ville Carlén Kvillebyns SK
10. Adian Khaled Nezar   Uddevalla BTK
Div 5

1. Leonard Drake Svanesunds GIF
2. Erik Andreasson Eds FF
3. Isak Christborn RK Fisklir
4. Maya Jakobsson Uddevalla BTK
5. Johannes Wislander Skärhamns BTK
6.  Olle Sandberg Eds FF
7. Lovisa Martinsson RK Fisklir
8. Carl Johansson Skärhamns BTK
9. Linus Vester BTK Dalen
10.Hilmer Degermosse Vänersborgs BTK
11.Nils Lundberg Skärhamns BTK
12.Alfons Gustavsson Kvillebyns SK
 
Publicerad:
Annons
Nyhetsarkiv