Sonny Dahlgren har varit ledare i Hedekas i 15 år. Nu funderar han på att lägga av. ”Den här säsongen har verkligen inte varit rolig”. Arkivfoto: Lennart Hård

Nedflyttning på målskillnad för Hedekas

Oklart om laget finns kvar nästa år – ”Har mest känts tråkigt den här säsongen”

2016-09-26 Hedekas åker ur division 6, på målskillnad.
– Det är surt, men vi hade kunnat fixa det här kontraktet flera gånger under serien. Men ska sanningen fram så har vi inte haft spelare till två seniorlag, suckar ledaren Sonny Dahlgren.

Även om det inte är unikt så har Hedekas de senaste två åren varit ett lag i spillror. Träningsnärvaron är usel och man får ringa runt och ragga spelare för att få ihop till ett lag.

– Jag har tröttnat rejält. Den här säsongen har det mest känts tråkigt. Man får hålla på att ringa och SMS:a för att vi över huvud taget ska kunna genomföra matcherna, säger Sonny Dahlgren.

”Kommer långt ner”

Efter 15 år som ledare i Hedekas är Sonny mycket…

Läs mer i papperstidningen eller på buyandread.

https://www.buyandread.com/next/pub.htm?pub=lysekilsposten

Publicerad: Uppdaterad:
Annons
Nyhetsarkiv