Vill du också läsa tidningen? Gör så som allt fler och mejla namn, adress och telefonnummer samt hur länge du vill ha tidningen till prenumeration@lysekilsposten.se Du kan också beställa en prenumeration här. Det går dessutom att köpa digitala lösnummer på: https://lysekilsposten.buyandread.com/wl/index.htm Du som prenumererar på papperstidningen (priset är 149 kronor/månaden) får den digitala tidningen på köpet. Du kan också välja att enbart prenumerera på e-tidningen (priset är 89 kronor/månaden). Ladda ner vår app ”Lysekilsposten” för iOS eller Android för att se bilder och kompletta artiklar, samt upptäcka alla finesser i appen.
Agnetha Göthesson och Regina Cederfeldt visar upp en klänning i mönster av Ines Svensson. Klänningen finns med i utställningen ”Massa Mönster”, som pågår fram till den 28 oktober på Skaftö Folkets Hus.
Foto: Margareta Anderberg
”Massa Mönster” på Skaftö Folkets Hus – visas under Kulturveckans aktiviteter
2018-10-09
Fram till den 28 oktober kan man i Skaftö Folkets Hus i Grundsund se utställningen ”Massa Mönster”. Det är en utställning med svenska mönstertryck från 1930-talet fram till idag. Utställningen innehåller ett urval av de mest populära och vanliga mönstren som funnits i våra hem och offentliga miljöer under nästan 80 år.