Styrelseordföranden i Lysekils Hamn AB, Klas-Göran Henriksson (S) tackade Tor Carlsen när han nu går i pension efter sina dryga tio år som vd i först Lysekils Stuveri AB och från 2009 Lysekils Hamn AB.

Många ville tacka Tor Carlsen i Lysekils hamn

Pensionär som funderar på att gå till sjöss

2016-09-22 Många kom till hamnkontoret i Lysekil på onsdagen för att avtacka hamnens vd Tor Carlsen som gått i pension nu i september.
Han tillträdde i mars 2006 som vd för dåvarande stuveriet och har fått uppleva stora svängningar i hamnverksamheten med flera oväntade händelser och jobbiga år.
Men på senare tid har det gått uppåt.
– 2015 blev det bästa året för bolaget hittills. Det är din förtjänst att företaget nått hit, sade styrelseordföranden i Lysekils Hamn AB, Klas-Göran Henriksson (S) i sitt tacktal till Tor Carlsen som nu funderar på att åter gå till sjöss emellanåt.

Det var trång i hamnkontorets lokaler när Tor Carlsen avtackades. Representanter för kommunen – politiker och tjänstemän, kunder, leverantörer, mäklare m.fl. samlades till avtackning med tal, kaffe och tårta.

Styrelseordföranden i Lysekils Hamn AB, Klas-Göran Henriksson (S) sade så här i sitt tacktal:

– Det jag vet om din bakgrund är att du är bondpojken som gick till sjöss och du har också en…

Läs mer i papperstidningen eller på buyandread.

https://www.buyandread.com/next/pub.htm?pub=lysekilsposten

Publicerad: Uppdaterad:
Thomas Anderssonthomas@lysekilsposten.se0523-667084
Annons
Nyhetsarkiv