Man döms för misshandel av barn på fotbollsskola

2026-02-02

Munkedal: En man döms för ringa misshandel efter att ha tagit tag i nacken på ett barn under en fotbollsskola i Munkedal. Uddevalla tingsrätt friar honom dock från ofredande mot ett annat barn.
Enligt åtalet ska en man i 30-årsåldern, från Göteborgsområdet, ha begått två brott mot barn under en fotbollsskola i Munkedal den 19 juni 2024. Mannen hade anlitats som fotograf för att ta grupp- och porträttbilder av deltagande barn. I det första fallet ska han ha tagit tag i en elvaårig pojkes huvud med båda händerna vid öronen och tryckt ansiktet nedåt för att få honom att vara tyst. I det andra fallet ska han ha tagit tag i en nioårig pojkes nacke och lyft honom från marken samtidigt som han skrikit att pojken var dum i huvudet. Åklagaren yrkade på fällande dom för ofredande och misshandel.
Den tilltalade mannen förnekade båda gärningarna och bestred skadeståndsyrkandena. Gällande den första händelsen uppgav han att han endast tog tag i pojken i armen eller vid axeln och pekade med fingret medan han sade åt honom att vara tyst. Beträffande den andra händelsen hävdade han att han gick emellan pojken och bollarna för att hindra honom från att sparka fler bollar på andra barn, höjde rösten och sade åt pojken att skärpa sig, men att han aldrig rörde honom.
Tingrätten frikänner mannen från ofredande mot den elvaårige pojken eftersom det inte kan anses ställt utom rimligt tvivel att han gjorde sig skyldig till det åklagaren lagt honom till last. Däremot finner domstolen mannen skyldig till ringa misshandel av den nioårige pojken. Enligt vittnesuppgifter tog mannen tag i pojkens nacke och skrek åt honom, vilket orsakade smärta. Domstolen konstaterar dock att greppet inte orsakade blåmärken och att det inte är utrett att pojken lyftes från marken. Mannen döms till 100 dagsböter om 250 kronor, totalt 25 000 kronor. Han ska betala 8 000 kronor i skadestånd till pojken för kränkning samt 1 000 kronor till brottsofferfonden.

Publicerad: Uppdaterad:
Nyhetsarkiv