Linnea jobbar just nu på Niklas Ekstedts restaurang, Hillenberg, i Stockholm.
Foto: Nina Holma/TV4
Linnea jobbar just nu på Niklas Ekstedts restaurang, Hillenberg, i Stockholm. Foto: Nina Holma/TV4

Linnea Jarnrot till final i Mästerkocken

2025-11-24 Smögenbon Linnea Jarnrot är nu klar för final i Sveriges Mästerkock 2025.

I söndagens program säkrade hon den första finalplatsen med en rätt på lättkokt hummer med vanilj- och tryffelsås. Hummern bedömdes vara något underkokt, men helheten hyllades av juryn som både vacker och balanserad, med fint djup i smakerna.
För Linnea markerar finalplatsen kulmen på en resa som började utan stora förväntningar. När hon inför säsongen mailade sin ansökan trodde hon inte ens att hon skulle ta sig vidare från audition.
– Jag sökte från början som en rolig grej, men sen med tiden insåg jag ju att när jag väl är här kan jag lika gärna börja ta ifrån tårna, berättade hon tidigare till Lysekilsposten.

Under säsongen har hon fått höra gång på gång att hon måste börja tro mer på sin egen förmåga. Något hon själv också känt igen sig i.
– Det var många gånger svårt att ta åt sig av den positiva feedbacken från juryn. Men tids nog kom man över det hindret.
Nu väntar den största prövningen hittills. På söndag avgörs det om Linnea tar hem hela tävlingen – pokalen, kokbokskontraktet och titeln Sveriges mästerkock 2025.

Publicerad: Uppdaterad:
Michelle Hammargrenmichelle@lysekilsposten.se
Nyhetsarkiv