För 15 år sedan grundade Bärfendalbon Jonathan Asp tillsammans med en vän techbolaget Fully studios – ett digitalt affärsutvecklingsbolag som erbjuder tjänster inom digital design, teknik och strategi. Asp beskriver företagets unika styrka som en kombination av teknisk spetskompetens och kreativt nytänkande.
Med åren har Fully vuxit till en koncern med flera dotterbolag. Ett av dem är Wishfully Studios, som ligger bakom det hyllade indiespelet Planet of Lana (2023) – och som nu står inför lanseringen av uppföljaren i mars nästa år.
Ett av årets flaggskeppsprojekt har varit Operaverse, Göteborgsoperans virtuella operahus i VR och mobil.
– Du kliver in i en magisk digital representation av Göteborg och åker över älven för att lägga till vid upplevelsernas kaj. Väl framme kan du uppleva allt från att stå en halvmeter ifrån en sopran till att hoppa in som dansare i en musikal eller uppleva dans i 34° lutning. Operaverse uppdateras säsong för säsong med upplevelser anpassade antingen för VR eller mobil och finns att ladda ner gratis, säger Asp.
För sju år sedan flyttade han från Göteborg till Bärfendal – för att hitta en bättre balans mellan privatliv och arbete. Efter några år med distansarbete hemifrån, varvat med ett par dagar i veckan på kontoret mitt i Victoriapassagen i Göteborg, hittade han till co-workingen i Brodalen.
– Jag är fortfarande i Göteborg två dagar i veckan. Jag tycker om omväxlingen och får det bästa av två världar. Här på co-workingen är det som ett nätverk och det är jättehärligt att få jobba med folk här tycker jag, säger Jonathan Asp.
Han utvecklar resonemanget:
– Man gör sitt jobb fast i ett fokusläge. Även om man är i ett professionellt läge är man också i gränslandet med närheten till familj, skola, aktiviteter och naturen.
I dag är Jonathan Asp studiochef på Fully studios och arbetar operativt med ansvar för att utveckla kundrelationer och leda uppstarten av projekt. Syftet med flytten har inte varit att skaffa nya kontakter, kunder eller samarbeten. Däremot framhåller Asp att dörren alltid är öppen och att han gärna hittar sätt att bidra till kommunens utveckling.
– Jag ser en möjlighet i Lysekil och i till exempel Sotenäs om man jämför med Göteborg, här har man kontakt med kommunen på ett helt annat sätt. I Göteborg är det fler lager av kontakter, upphandlingar och ramavtal. Jag upplever också att det finns ett intresse här för det som är nytt, i Göteborg är det svårare att nå genom bruset.








