Två helger i rad var det futsalglädje i Brastad under årets upplaga av Höstrusket. Foto: Josephiné Lindwall Hedlund
Två helger i rad var det futsalglädje i Brastad under årets upplaga av Höstrusket. Foto: Josephiné Lindwall Hedlund

Höstrusket 2025: ”Precis det här ungdomsidrott handlar om”

2025-11-11 Under två intensiva helger fylldes Brastad Sporthall av fart, glädje och fotbollsglädje när Stångenäs AIS arrangerade den traditionsenliga futsalcupen Höstrusket 2025. Cupen har blivit ett självklart inslag på höstkanten för många lag i regionen, och årets upplaga blev inget undantag.

Från föreningslivet:

Första helgen var det de yngsta spelarnas tur att inta planen. Här stod spelglädjen, gemenskapen och upplevelsen i centrum – och många gjorde sina allra första matcher i karriären. Publiken bjöd på härlig stämning med hejarramsor som ekade mellan väggarna, och i sann Höstrusket-anda var alla vinnare.
– Det är fantastiskt att se hur mycket energi och glädje barnen visar. Det är precis det här som ungdomsidrott handlar om och de som gör alla timmars jobb med cupen och föreningen så värt det, säger Josephiné Lindwall Hedlund, en av arrangörerna från Stångenäs AIS.

Kamp om pokalerna under helg två
Den gångna helgen var det sedan dags för de äldre ungdomsklasserna – och då handlade det om både pokaler och prestige. Tempot höjdes, och i varje placeringsmatch delades det dessutom ut pris till Matchens lirare, något som uppskattades av både spelare och publik.

Uppskattad tradition
Cupen samlade lag från hela närområdet, och arrangörerna kan se tillbaka på två helger fyllda av positiv energi, bra stämning och väl genomförda matcher.
– Höstrusket är en viktig tradition för oss. Det är roligt att kunna skapa något som både engagerar barn, ungdomar och publik, fortsätter Josephiné samtidigt som hon vill rikta ett stort tack till alla föräldrar som engagerat sig i helgerna två. Vårat motto ”Tillsammans för SAIS” har genomsyrat båda helgerna.
I år gör Stångenäs AIS dessutom en rejäl satsning på futsal, med flera lag anmälda till seriespel under hösten – något som klubben ser som ett naturligt steg i utvecklingen.
– Det är otroligt kul att intresset för futsal växer så mycket hos oss. Redan nu på fredag hoppas vi kunna fylla hallen igen när våra herrar har sin hemmapremiär, säger Josephiné.

Med ännu en lyckad upplaga av Höstrusket i ryggen ser Brastad fram emot en spännande futsalhöst – både på och utanför planen.

Publicerad: Uppdaterad:
Nyhetsarkiv