Hellmans Drengar tog ton i Lysekils kyrka

2016-09-13


De homosexuella fick ta emot slag och hånfullhet i den tidsanda som rådde i Sverige kring 1950.
Då grundade Allan Hellman från Lysekil RFSL (riks­förbundet för sexuellt likaberättigande). Vid en högtid i Lysekil i lördags, hedrade den kristna HBTQ-organisationen EKHO i Göteborg, Allan. Detta skedde vid en ceremoni på kyrko­gården och en konsert i kyrkan.

Allan var född 1904 och dog 1982. Han var utbildad gjuteriingenjör som drev eget företag i Lysekil med brodern Elof samt var en keramiker av god klass.
1950 väckte Allan sensation när han öppet gick ut i media och berättade om sin kärlek till personer av samma kön.
Först med nyheten var tidningen SE som skickade sin chefsredaktör Rune Moberg till Lysekil för att skriva om Allan. Artikeln fick våldsamt genomslag och Hellman blev i det närmaste utfryst i hemstaden.
Han flyttade till Stockholm, på ett café träffade han några likasinnade som tillsammans grundade RFSL. Allan kom sedan att kallas för Sveriges modigaste man.
Han blev ombudsman för RFSL och startade 1951 Friends Club i Göteborg, där möteslokalen hette Allan.

Terje Fredh

Körens Hellmans Drengar Foto: Terje Fredh

Körens Hellmans Drengar
Foto: Terje Fredh

 

Publicerad: Uppdaterad:
Annons
Nyhetsarkiv