Bahran Wahedi och Michael Gredin från Alby gjorde inga sura miner över den minimala uppslutningen i Kungshamns Folkets hus. Istället lät de dem som kommit i helgen göra fynd, det jämnar ut sig med alla köpande besökare som dagen innan kom till Tanumshede.

Bygdeauktionen i Kungshamn naggande god – för besökarna

2016-02-25 I Tanum var det drag på bygdeauktionen, berättar Michael Gredin och Bahran Wahedi från Alby utanför Norsborg i Stockholms sydvästra förorter: Fullt av folk.

Men i Kungshamns Folkets hus – där det alltid pågår saker varje dag i veckan – hade bara ett femtiotal personer, om ens det, bänkat sig i februarihelgen.

– Men vi kör ändå. Vi får ta det ni är intresserade av, säg till bara! utbrast Michael som snabbt insåg att här gällde att vara glad för det lilla. Inga höga priser eller stora förtjänster väntade. Rädda vad som räddas kunde.

De bänkade såg nöjda ut.

Några hade redan sett ut vad de ville ha. Nu kom just dessa saker snabbt på plats. Utan alltför mycket konkurrens.

Läs mer i papperstidningen eller på buyandread.

https://www.buyandread.com/next/pub.htm?pub=lysekilsposten

Publicerad: Uppdaterad:
Nyhetsarkiv