
Preem befinner sig för närvarande i slutet av en pågående uppköpsprocess. Slutlig överlåtelse kan förväntas tidigast i mitten av januari. I avvaktan på nya ägare är det inte möjligt för Preem att i ansökan om nytt miljötillstånd beskriva sin omställningsplan. Man begär anstånd till och med den 30 januari med att ge in strategidokument/omställningsplan, skriver företaget i sin ansökan. Foto: Preem
Allvarliga omvärldsläget påverkar Preems ansökan om miljötillstånd
Vill ha full flexibilitet för råvaror vid Preemraff Lysekil
2026-01-13 + Drivmedelsbolaget Preem ansöker hos Mark- och miljödomstolen om ett nytt miljötillstånd för Preemraff Lysekil. Företaget lyfter i ansökan fram det allvarliga säkerhetspolitiska läget och påpekar att en fungerande drivmedelsinfrastruktur är centralt för att samhället ska fungera. Därför vill Preem ha full flexibilitet i vilka råvaror som processas vad gäller fos-silt/förnybart/cirkulärt.
Syftet är att skapa förutsättningar för en fortsatt trygg drivmedelsförsörjning i Sverige samt möjliggöra fler investeringar i ökad förnybar produktion.
Syftet är att skapa förutsättningar för en fortsatt trygg drivmedelsförsörjning i Sverige samt möjliggöra fler investeringar i ökad förnybar produktion.
För att läsa mer – teckna en digital prenumeration via Klarna Du också!
Redan prenumerant? Logga in för att läsa hela artikeln.
Annons