”Detta är ett fruktansvärt angrepp mot vår skola och helt meningslöst, säger Ann-Christine Holst, rektor på Mariedalsskolan. Här ses hon tillsammans med Petra Olsson- Eggers som jobbar som lärare på Mariedalsskolan. Foto: Gabriel Berndtsson

17 fönsterrutor krossades på skola

Rektorn: ”Helt meningslöst – fruktansvärt angrepp mot vår skola”

2018-02-08 Mariedalsskolan har utsatts för en omfattande skadegörelse. 17 fönsterrutor har krossats under den gångna helgen.
– Detta är ett fruktansvärt angrepp mot vår skola och helt meningslöst, säger Ann-Christine Holst, rektor på skolan.

Hela texten kan du läsa i papperstidningen eller e-tidningen. Du som prenumererar på papperstidningen (priset är 161 kronor/månaden) får dessutom den digitala tidningen på köpet. Du kan också välja att enbart prenumerera på e-tidningen (priset är 89 kronor/månaden). Ladda ner vår app ”Lysekilsposten” för iOS eller Android för att se bilder och kompletta artiklar.
Vill du också ha tidningen? Gör så som allt fler och mejla namn, adress och telefonnummer samt hur länge du vill ha tidningen till prenumeration@lysekilsposten.se Du kan också beställa en prenumeration här. Det går dessutom att köpa digitala lösnummer på: https://lysekilsposten.buyandread.com/wl/index.htm

Publicerad: Uppdaterad:
Ahlbin Gustafssonahlbin@lysekilsposten.se0523-667081
Nyhetsarkiv