En paragraf satte spiken i kistan för företaget HOT Bowling i Gullmarsborg.
Klaus Schmidt är alkoholhandläggare i Lysekils kommun och förklarar varför han föreslagit avslag för allmänt serveringstillstånd i bowlinghallen. Ett förslag som Socialnämnden sedan följt och Förvaltningsrätten gick på samma linje.
”Det finns alkoholpolitiska riktlinjer som kommunen har beslutat om och i dem står det att vi ska avslå ansökan ifall serveringsstället är beläget nära ungdomsverksamhet eller skola”, sa Klaus Schmidt till Lysekilsposten i maj.
Så här står vi, mitt i högsommaren, med shorts och solbrända ansikten. Just nu kanske inte så många kommuninvånare höjer på ögonbrynen, men när vintern väl kommer och det inte finns så mycket att göra. Då kommer en av Lysekils största året-runt-attraktioner att vara saknad, var så säker.
Ägarna Per Tengberg och Niklas Högberg, båda uppväxta i Lysekil, driver även en annan bowlinghall, fast i Tranås där de varje dag, mellan 12.00 och 01.00, har fullständiga alkoholrättigheter. Det ”roliga” i det ”tråkiga” är att där omringas bowlinghallen av hela tre skolor. I Tranås funkar det, men inte i Lysekil. Skumt är ordet och visst vore det hur enkelt som helst att slå en signal till Tranås och få en referens från deras alkoholanläggare.
Ett annat exempel, på närmare håll, är Vänersborgs bowlinghall. Där arrenderar ägaren Christer Nordström hallen av kommunen och han har sedan 2004 försökt att få utökat serveringstillstånd för allmänheten. Deras Socialnämnd sa också nej till en början på grund av att det ligger skolor i närheten, precis samma dilemma som i Lysekil.
Men i januari ändrade sig Vänersborgs Socialnämnd efter att ägaren Christer Nordström gått igenom tre olika instanser. Från och med januari i år har bowlinghallen tillstånd att servera alkohol till allmänheten alla dagar i veckan.
Så här säger Christer Nordström.
– Under vardagar när skolorna är aktiva har bowlinghallen en egen policy där vi serverar alkohol först efter 16.00, allt för att inte störa skolorna. På helgerna har vi tillstånd mellan 11.00 och 01.00. Det har gått alldeles utmärkt och vi har inte haft några problem överhuvudtaget.
Han fortsätter:
– Vi har haft två tillsyner och har en väldigt bra dialog med våra alkoholhandläggare.
Serveringstillståndet för Vänerborgs bowlinghall avser en försöksperiod på knappt ett år. På så sätt har både krögare och tillsynsmyndighet möjlighet att upptäcka och korrigera eventuella oönskade effekter av tillståndet.
Istället för en win-win-win-situation står samtliga tre parter där med munnar som fågelholkar. Lysekils kommun kunde höjt sin hyra, fått den och varit nöjda. Ägarna av HOT Bowling skulle få chansen att utveckla sin verksamhet ytterligare och kommunens 14 500 invånare hade alla fått möjligheten att spela bowling.
Bowling är inte vad den en gång varit. Föreningen och antalet tävlingsspelare blir mindre för varje säsong. Därför har sporten på senare år blivit ett stort nöje där man kombinerar idrott med dryck och mat. En äkta underhållning helt enkelt där inte enbart bowling räcker.
Så alla ansvariga, få ut tummen ur bowlingklotet, prata med ägarna och hjälp alla att rädda bowlinghallen.
Annars blir det en loose-loose-loose-situation.
Joel Hansson
0523 - 66 70 88
joel@lysekilsposten.se









